Hocamız ile ilgili taptazecik bir olay

M. Es'ad Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
dergah
Kan Grubu: B (+)

Hocamız ile ilgili taptazecik bir olay

Post by dergah »

Sa

3 gün evvel İstanbul'da okuyan bir arkadaşımdan telefon geldi.Hemen cevap verdim, Arkadaşımın telefonundan ev arkadaşı olan bir arkadaş benimle görüşmek istemiş, bana telefon açan o imiş. Telefonu açar açmaz '' sen İstanbul'a her geldiğinde Esad Hocanın kabrine gidiyormuşsun doğru mu'' dedi, bende cevaben evet dedim.(arkadaşlar başka bir cemaatten)Heyecanlı heyecanlı anlatmaya başladı; evdeki bir arkadaşıyla önceki günün akşamı saat 23-23.30 arası ''Pier Lotti'' de çay içmişler aşağı doğru iniyorlarmış, inerken hocamızın kabri başında beyaz sarıklı,beyaz cübbeli,bembeyaz sakallı bir kişinin bulunduğunu ve sert sert kendilerine baktıklarını görmüşler. Ya bu adam kim, bura kimin mezarı derken hocamızın adını görmüşler(arkadaşlar hocamızı hiç bilmiyorlarmış)Hemen eve gelip google dan hocamızın adını aratmışlar.Birde ne görsünler...Mezar başında duran zat-ı muhterem meğer Hocamızmış...Fotoğraftaki kişinin kabir başında nöbet bekleyen kişi olduğunu görünce sabaha kadar korkumdan uyuyamadım diyor...
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Hocamız ile ilgili taptazecik bir olay

Post by Abdüllatif »

Allah Allah!

Peki sadece korkmuşlar mı, yoksa manevi hayatlarında tesirleri görülüyor mu?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
dergah

Post by dergah »

Abdüllatif wrote:Allah Allah!

Peki sadece korkmuşlar mı, yoksa manevi hayatlarında tesirleri görülüyor mu?

Sa

Hocam bu durumu gören arkadaşları çok çok iyi tanımıyorum(2 kez gördüm arkadaşları).Ama namazlarında hassas olduklarını biliyorum.İnşallah tesiri olmuştur.Sesinden ve olayı birine anlatma isteği duymasından, tesiri olduğu kanaati uyandı bende;)
mihrimah
Kan Grubu: A (-)

Post by mihrimah »

Bu vakıayı yaşayan iskenderpaşa cemaatinin mensup ihvanlarından biri olsaydı anlatmamayı daha uygun görürdüm ancak yaşayan başka biri.Yalnız yide de bu tarz olayların paylaşılmaması daha doğru diye öğrendim büyüklerimden
ve's-selam
dergah

Post by dergah »

mihrimah wrote:Bu vakıayı yaşayan iskenderpaşa cemaatinin mensup ihvanlarından biri olsaydı anlatmamayı daha uygun görürdüm ancak yaşayan başka biri.Yalnız yide de bu tarz olayların paylaşılmaması daha doğru diye öğrendim büyüklerimden
ve's-selam

SA

Esad Hocamız'ın M.Z.K hocamızla ilgili bu tarz olayları anlattığı yazılı eserlerle sabittir(bknz.Anılarla Mehmed Zahid Kotku)
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Ve aleykum selam

Tevafuk biraz önce de tatlı bir ihvan meclisinde anlatıldı, Rh.A MZK (ks) hocamızın vefatının seneyi devriyyesinde bir anma toplasında birçok kardeşimizin de tanıdığı bir şahıs çıkyor kürsüye de önemli olan istikamettir keramet değil vs vs anlattıktan sonra tutuyor rahmetli Sami Efendinin bir kerametini anlatıyor..
mihrimah wrote:Yalnız yinede bu tarz olayların paylaşılmaması daha doğru diye öğrendim büyüklerimden
Büyüklerimiz denilince akla hemen Rh.A MEC (ks) hocamız gelir, hocamızın ise Rh.A Hocalarımızı başta MZK (ks) olmak üzere nasıl anlattığı tanıttığı meçhulümüz olan birşey değil, terceme-i hal başta olmak üzere ki şimdi beyefendiler kalkmışlar Rh.A'in hazırladığı terceme-i hali değilde başka birşeyler koymaya başlamışlar, doğrudur bu çerçeveden perspektiften bakıldığında büyüklerin böyle kanaati olduğunu anlayabiliyorum..

Malum keramet Kur'an-ı Kerimde de vardır, Meryem validemiz AS ile Süleyman AS'ın veziri Asaf Rh.A aklıma ilk gelenler..
dergah wrote:Esad Hocamız'ın M.Z.K hocamızla ilgili bu tarz olayları anlattığı yazılı eserlerle sabittir(bknz.Anılarla Mehmed Zahid Kotku)
Bunun örnekleri o kadar çoktur ki yalnızca MZK hocamız ve anılarla MZK ks kitabı ile sınırlandırmak doğru olmaz. Zaten usül böyledir..

Rüyalara tasarrufu vardır Rh.A hocamızın, fakat bu bambaşka.. Burada o kardeşlerimiz ikaz edilmişler ve rüyada değil.. Ayrıca Rh.A'i tanıyor olsalardı evvelce, denirdi ki hemen, işte öyle zannetmişlerdir veya benzetmişlerdir vb. fakat öyle değil, hiç tanımıyorlar bilmiyorlar araştırınca görüyorlar anlıyorlar ki gördükleri zat-ı muhterem Rh.A..

Rh.A'e sağlığında anlatılınca kendisiyle ilgili bu veya buna benzer aklıma gelenlerden mesela rüya gibi Rh.A yazmalarını isterdi, hatta yazıp bir nüsha da kendisine verilmesini isterdi diye aklımda kalmış..

Foruma o kadar kardeşimiz kayıtlı ziyaret ediyorda bu yazıyı okumamışlar okusalar da "Allah-u Ekber" diye ileti yazmamışlar...

Sevgili dergah kardeşim Allah razı olsun bizimle bu güzel olayı paylaştınız ve bize de bir uyarı ihtar oldu bir bakıma bu yazı.. Sizden ricam böyle hadiseleri mutlaka yazıya dökmeniz ve paylaşmanız..

Batıdan ithal ne olduğu belli olmayan şeylerle iştigal eyleyelim de Rh.A'i anmayalım böyle bir olağanüstü hadiseyi paylaşmayalım o zaman ne anlatalım en iyisi apokalipsin atlılarını..
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Bu tür şeylerde, hakkında konuştuğun kişi hayatta ise bazen uygun düşmeyebiliyor.
Ancak vefat eden evliyaullahın arkasından kerametlerini anlatmakta hiç bir abes yoktur.
mihrimah
Kan Grubu: A (-)

Post by mihrimah »

kımse kendisini hoca efendi anlattı diye anlatabilirim diye düşünmesin.Onlar kıme ne ilaç olacaksa ALLAH IN izni ile bilip gerekli olduğu için anlatır.Ayrıca hoca efendilerin sohbetlerini ve kitaplarını okumamış biri değilim.Neden bukadar alındınız anlayamadım.Ben dernek büyüklerinden yada cemaatimizin ileri gelenlerinden duyduklarımı yazmıştım.Abdülatif'in de dediği gibi yaşayan biri için uygun düşmeyebilir.M.Z.K. R.ALEYH hocamızın ''evliyaullah kınından çıkmamış kılıç gibidir.ölüm ile kınından çıkar''konulu sohbetini hatırlatırım.Kimseyle tartışmak niyetinde değilim, burası sonuç itibari ile hepimizin gönül verdiği cemaatimizi simgeleyen bir site.Birbirimize daha anlayışla daha mütevazi ve açık seçik değilde göze batmadan uyarmalı bence.Bu şekilde yaparak hakıkaten insanları soğutursunuz, cemaatten değil ama sitenizden.Hocalarımız bize çok konuşmaktan çok gülmekten çok uyumaktan çok yemekten vazgeçmemizi öğütler.Bu konu ile alakalı başka cevap yazmayacağım.
ve's-selam
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Abdüllatif wrote:Bu tür şeylerde, hakkında konuştuğun kişi hayatta ise bazen uygun düşmeyebiliyor
dediğiniz gibi bazen uygun düşmeyebilir, fakat uygun düştüğü de olur..
Abdüllatif wrote:Ancak vefat eden evliyaullahın arkasından kerametlerini anlatmakta hiç bir abes yoktur
burada durum farklı, vefatından sonra yeni olmuş olan bir hadise.. sağlığında zuhur eden kerametlerin vefatından sonra anlatılması ayrı, bu durum ayrı..
mihrimah wrote:kımse kendisini hoca efendi anlattı diye anlatabilirim diye düşünmesin.Onlar kıme ne ilaç olacaksa ALLAH IN izni ile bilip gerekli olduğu için anlatır
hatırlatma için teşekkür ederim. Rh.A Hocamız, MZK (ks) ile ilgili bazı rüyaları anlatmazdı, kısaca açıklamak gerekirse; bazı kardeşlerimiz rüyalarında görmüşler MZK Hocamızın derecesini makamını gibi bazı özel durumları, işte mesela Rh.A Hocamız bunları anlatmazdı.
mihrimah wrote:Ayrıca hoca efendilerin sohbetlerini ve kitaplarını okumamış biri değilim.Neden bukadar alındınız anlayamadım.Ben dernek büyüklerinden yada cemaatimizin ileri gelenlerinden duyduklarımı yazmıştım
neden alındığımızı sormuşsunuz; dergah bey kardeşimize bir telefon geliyor ve bizzat bu hadiseyi yaşayan kişi anlatıyor, hadiseyi yaşayan nasıl etkilendi ise dergah kardeşimizde etkileniyor ve bu önemli hadiseyi biz kardeşleriyle paylaşma ihtiyacı hissediyor, yaşanan fevkalade durumu foruma yazıyor.. kısaca benim anladığım bu.. bu hadiseden etkilenmemek mümkün değil, bizler de heyecanlanıyoruz. siz ise paylaşılmaması daha doğru dediğinizde alınmış olunuyor.. ayrıca Hocaefendilerimizin kitaplarını okumamış sohbetlerini dinlememiş olduğunuzu ima etmiş gibi olmuşuz.. buna da alınılmış olunulabilinir..
mihrimah wrote:Abdülatif'in de dediği gibi yaşayan biri için uygun düşmeyebilir
abdüllatif beyin dediği gibi uygun düşmeyebilir de uygun düşebilir de..
mihrimah wrote:Kimseyle tartışmak niyetinde değilim, burası sonuç itibari ile hepimizin gönül verdiği cemaatimizi simgeleyen bir site.Birbirimize daha anlayışla daha mütevazi ve açık seçik değilde göze batmadan uyarmalı bence.Bu şekilde yaparak hakıkaten insanları soğutursunuz, cemaatten değil ama sitenizden
tartışma yok ki ortada.. siz düşüncenizi yazmışsınız biz alınmayacakmışız, biz düşüncemizi yazınca siz alınacakmışsınız, siz tartışma niyetinde değilsiniz, biz tartışma niyetindeyiz gibi bir durum çıkmış ortaya.. yazdıklarınızdan anlayışılıyor ki kırılmışsınız, özür dileriz.. yalnız kusura bakmayın kardeşlerimizin böyle durumlarda soğumaya hakkı yok diye düşünüyorum, bir kardeşimiz iştiyakla birşey paylaşıyor sizde neden yazdınız yazmamanız daha uygun olurdu yazmamalıydınız diyorsunuz da biz sitenizden soğumuyoruz da biz kendi fikirlerimizi biraz olsun ifade edince siz neden soğuyorsunuz.. ortada birşey yok... ayrıca site sizinde ifade ettiğiniz gibi kardeşlerimizin gönül verdiği bir site, kimsenin tekelinde değil yani, hele ki bizim.. bu konu ile ilgili başka cevap değil başka cevaplarda yazabilirisiniz, kimse neden fikrinizi beyan ediyorsunuz diye size kırılmaz, ayrıca hiç merak etmeyin sizin tahmin ettiğiniz gibi bir tartışma ortamı da hiçbir zaman oluşmaz inşaallah.. uyarınız için teşekkür ederiz, kusurumuza bakmayınız, bundan sonra daha dikkatli olalım..
dergah

Post by dergah »

Sa

Mihrimah hanım'a konuya farklı bi bakış açısı getirdiği için teşekkür ederim. Bütün yazılanları dikkatle okudum. Hiçbir kardeşimiz diğerine abes birşey söylememiş, herkes kendi fikirini ve duyduklarını nakletmiş.Lütfen kırılmayın.Kırdıysak sizi kusurumuza bakmayın. Ama lütfen yazmam artık falan demeyin. Siz bir görüş beyan etmişsiniz, sizin görüşünüzden farklı olarak birden çok sayıda kardeş aynı fikri dillendirmiş. Lütfen kırılmayın. Sizden farklı olarak birden çok kişi aynı şeyi söylüyorsa, lütfen sizde onların görüşlerini değerlendirin.Hayırlı akşamlar
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Ya hu ben anlamıyorum. Sorun bizde mi, başkalarında mı, forum da mı, yöneticilerde mi; kimde sorun?

Ne söyleyesek olay çıkıyor arkadaş. :D

Gayet güzel fikir alış verişinde bulunurken birden sinirleniyoruz. Bir şey yok ortada, sinirlenecek bir şey yok, rahat olalım.

Konuyu farklı bir yere getirirsek;
"Bir şeyi hocamız yaptı diye yapmak" meselesine gelelim.

Hocalarımız peygamber efendilerimizin varisleridir. Peygamberler nasıl ki islamı bize yaşayarak öğretmişlerse, sohbet metoduyla öğretmişlerse hocalarımız da bunu yapmaktadırlar. Ashabı kiramdan birisi, yolda giderken bir yerde durmuş, devesinden inmiş, bir müddet beklemiş, geri binmiş devesine. Niye böyle yaptın dediklerinde "Sebebini bilmiyorum, Rasûlullah da burada böyle yapmıştı o yüzden yaptım!" demiş.

Onlar bizim rehberlerimiz, biz islami yaşantıyı onlardan öğreniyoruz. Onlar ne yapıyorlarsa bize örnek oluyorlar ve şeyh efendiler de bunun bilincindedirler illaki. Topluma önderlik yapan kişiler takip edilir, taklit edilir; yoksa önderliğin ne anlamı olur. Ben onun yaşam tarzını görüp beğenip benimsemez isem, taklit etmez isem o zaman lidere ne ihtiyaç var. Açarız kitaptan okuruz herşeyi...
fatmavar

Post by fatmavar »

dergah wrote:beyaz sarıklı,beyaz cübbeli,bembeyaz sakallı bir kişinin bulunduğunu ve sert sert kendilerine baktıklarını görmüşler.
Hocamızın kabrinin hizmetinde bulunan amcamız olmasın??? tarife uyuyor zira...
[align=center]Sefillere uşak olmayalım.

Çünkü, kölesiyiz, Razı olsun alemlerin Efendisi bizden.[/align]
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

fatmavar wrote:
dergah wrote:beyaz sarıklı,beyaz cübbeli,bembeyaz sakallı bir kişinin bulunduğunu ve sert sert kendilerine baktıklarını görmüşler.
Çok materyalist bir yaklaşım oldu.
envarlı
Kan Grubu: 0 (+)

Post by envarlı »

Maşallah...
fatmavar

Post by fatmavar »

Abdüllatif wrote:
fatmavar wrote:
Çok materyalist bir yaklaşım oldu.

materyalist değil, realist diyelim, ihtimal dahilinde diyelim, mümkün müdür? -evet, mümkündür diyelim. Materyalist olsaydık mürid olmaya kasdetmezdik...

hem orada görülenin hocamız (rh.A) olmaması onun makamına şüphe getirmez, sıkıntı olmasın...
[align=center]Sefillere uşak olmayalım.

Çünkü, kölesiyiz, Razı olsun alemlerin Efendisi bizden.[/align]
Post Reply

Return to “Prof. Dr. M. Es'ad Coşan Rh.A”