Siyaset Nereye Gidiyor?

Post Reply
Halil Necati

Siyaset Nereye Gidiyor?

Post by Halil Necati »

Mehmet POLAT

Siyaset Nereye Gidiyor?

Gerek BDP’li bağımsızların, gerekse CHP’li yeni vekillerin koyduğu tavır itibariyle Türkiye siyasetinde karmaşık ve ilginç bir durumla karşı karşıya olduğumuz görülüyor.

Bazıları MHP’nin Meclis’e girip yemin etmesini bir lütuf gibi görebilirler. Böylesi bir bakış açısı iki nedenle yanlıştır: Birincisi, seçilmişlerin Meclis’e girip yemin etmeleri bir lütuf değil bir ödev ya da sorumluluktur. Onlar zaten bunun için seçime girmişlerdir. İkincisi, MHP’nin CHP gibi bir tavır koyması durumunda tek gerekçesi Balyozcu Engin Alan olacaktır. Burada da MHP açısından iki ayrı sorun mevcuttur: Birincisi, Balyoz planının anayasal düzeni yıkmaya yönelik ciddi bir darbe suçu olduğu konusunda kamuoyunda genel bir kanaat mevcuttur. İkincisi, Engin Alan’ı serbest bırakmayan da yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal kurumlarıdır.

MHP’nin Türkiye siyasetinde oynadığı role bakıldığında (ki bu rol, “devletçi” bir bakış açısıyla, “resmî ideoloji” doğrultusunda siyaseti dizayn etmekten ve devlet kurumlarının çalışmasını sağlamaktan ibarettir), onun Meclis’i kilitleyecek bir tutum içinde olmayacağını söylemek mümkündür. Yani MHP bunu “devlet” için ve “devlet” adına yapmaktadır, Akparti için değil. Nitekim aynı MHP, bir taraftan da Balyozculara destek vermektedir. Bunu, Türkiye “derin devleti”nin bir refleksi olarak yorumlayanlar çıkarsa şaşırmamak gerekir.

CHP’nin ise, geleneksel yörüngesinden saptığını söylemek mümkündür. Bu partinin, “devlet partisi” olma niteliğini yitirmeye başladığı görülmektedir. Daha doğrusu, Ergenekon’un safında yer alarak, “derin devlet”in tasfiye edilmekte olan kanadıyla birlikte hareket ettiği söylenebilir. Ergenekon’un tasfiyesi nisbetinde CHP de devletten (bürokrasiden) tasfiye edilmiş olacaktır. Aslında MHP’nin Balyozcu generale verdiği destek de, dolaylı olarak Ergenekon’a verilmiş bir destek olarak kabul edilebilir, çünkü emsal teşkil etmektedir. Ancak, MHP’nin verdiği desteğin, CHP’ninkiyle kıyaslandığında, “devletçi” bir nitelik taşıdığı, bir devlet kurumu olan yargıyı yok sayma üzerine kurulmadığı görülmektedir.

BDP’nin ise, çok daha karmaşık ve farklı arayışlar içinde olduğu söylenebilir. Devlet, mevcut durumda, Öcalan’ı kontrol altına almış, onu başlangıçtaki konumuna (ki devletin eski bir adamı olduğu yaygın biçimde dile getirilmektedir) geri döndürmüş bulunmaktadır. Öcalan’ın birtakım kurusıkı tehditler ile Kürtler arasındaki karizmasını, nüfuzunu ve popülaritesini devam ettirmesi, bu arada da örgütünü “bölücü ve terörist” olmaktan uzak bir çizgiye çekmesi gerekmektedir. BDP’lilerin Meclis’i boykotunun Öcalan’a rağmen yapıldığı söylenebilir. Fakat Öcalan, açıkça buna muhalefet edemez(di), çünkü bu durumda onun “işbirlikçi, devlete teslim olmuş” bir şahıs olarak yaftalanması mümkündür. BDP’li bağımsızların da, bireysel olarak bu durumdan memnun olduklarını düşünmemek gerekir. Ancak, onlara akıl veren ya da onları yönlendirenlerin veya buna zorlayanların, onları bu kararı almaya itenlerin, onları fiilen alternatif bir Meclis, özerk bir parlamento kurmaya sevk ettikleri düşünülebilir. Muhtemelen bu bağımsızlar, bir taraftan TBMM’nin dokunulmazlık sahibi üyeleri kabul edilecekler ve yasal dokunulmazlık zırhından yararlanacaklar, diğer taraftan da özerk bir yeni parlamento gibi faaliyet göstereceklerdir. Öyle anlaşılıyor ki, BDP’li bağımsızlar, Hatip Dicle olayı yaşanmasa bile, başka bir bahane uyduracaklardı; mesela “yemin metni”ni sorun yapacak ve Meclis’i boykot edeceklerdi.

Şunu unutmamak gerekiyor: Şayet İstiklal Harbi sırasında Ankara’da bir meclis oluşturulmasa, ve o meclis üyeleri, kendi meşruiyetlerinin, İstanbul tarafından görevlendirilmiş olmalarına değil de, milletin vekili olmalarına dayandığını söylemeselerdi, yeni ve bağımsız bir devlet ve hükümet olarak uluslararası anlaşmalar yapamazlar ve İstanbul’un kendileri üzerindeki vesayet ve denetimini izale edemezlerdi. Mustafa Kemal’in, Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919’dan Ankara’da Meclis’i topladığı 23 Nisan 1920’ye kadarki 10 aylık süre zarfında Anadolu’yu işgal eden kuvvetlere karşı fiilen hiçbir şey yapmamış, sadece Meclis’i kurmak için faaliyet göstermiş olması nedensiz değildir.

BDP’li bağımsızlara akıl verenlerin, özerkliğin raylarını döşemeye çalıştıkları söylenebilir.
üftade
Kan Grubu: A (+)

Re: Siyaset Nereye Gidiyor?

Post by üftade »

şu adamların yazılarını ikide bir referans gösterip durmayın.o çok değerli sandıkları bilgileri kendilerinde kalsın. kendilerini filozof zanneden, ahkam kesmekten başka hiç bir işe yaramayan, her şeye tepeden bakan cılız insanlar.başka da söze gerek yok.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Post by Abdüllatif »

üftade wrote:şu adamların yazılarını ikide bir referans gösterip durmayın.o çok değerli sandıkları bilgileri kendilerinde kalsın. kendilerini filozof zanneden, ahkam kesmekten başka hiç bir işe yaramayan, her şeye tepeden bakan cılız insanlar.başka da söze gerek yok.
Siz de yazara cevaben bir yazı yazsaydınız da; engin bilgilerinizden faydalansaydık. Yoksa cevap yazacak kaabiliyetiniz yok da sadece hakaret etmeyi mi biliyorsunuz?
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
üftade

Post by üftade »

böyle ortalığa fitne tohumu saçanlara karşı söylenecek sözüm yok.zihin bulandırmaya çalışanlara sadece şunu söylüyorum, azıcık bir susun da adam desinler..
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

üftade wrote:şu adamların yazılarını ikide bir referans gösterip durmayın.

Sa

Millet sana mı soracak forumda ne paylaşacağını? Esas sen ahkam kesme . Beğenmiyorsan okuma, yorum yapma... Eline bir çikolata ve bir püskevit al, arkadaşlarına ikram et ve onlarla şakalaş :lol:

CCC İSYANKAR CCC
üftade

Post by üftade »

maşallah demokrasiden de taviz vermiyoruz. ortalığa fitne saçmak isteyenlere her zaman cevap verecek birileri olacaktır.bugün ben yarın başkası. fesadlığı meslek edinmiş kişilerin havariliğini üstlenenler, ziyana uğrayanların ta kendileridir.bari yaltakçılık yapayım derken saygınızı bozmayın.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

üftade wrote:şu adamların yazılarını ikide bir referans gösterip durmayın.o çok değerli sandıkları bilgileri kendilerinde kalsın. kendilerini filozof zanneden, ahkam kesmekten başka hiç bir işe yaramayan, her şeye tepeden bakan cılız insanlar.başka da söze gerek yok.
bu cümleler bana yazılmış; ikide bir referans olan nedir? ne demek istiyorsanız kastınız ne ise açıkça yazın, ima veya üstü kapalı göndermeler yapmayın lütfen. ayrıca referans falan da değil, okumuşum beğenmişim burada da paylaşmışım, beğenmediğim birşeyi de kardeşlerimiz fikir sahibi olsun diye paylaşabilirim ayrıca. malum şahıs malum konularda birşeyler yazdı/yazıyor diye onun tüm yazılarına karşı ön yargılı yaklaşmak bilmem ne kadar doğru olur. ben ilk defa köşe yazısı ekliyor da değilim bu foruma, belki en çok köşe yazısı ekleyen ben olabilirim fakat aklımız fikrimiz basiretimiz elhamdulillah ipotek değil, bir köşe yazısıyla mı hareket ediyoruz veya karar veriyor yönleniyoruz, kendimizi kiraya vermişiz de habersiz miyiz. bilgileri kendinde kalsın demişsiniz, adam yazarsa köşe yazarıysa, mesleği yazmaksa, hele birde siyasal mezunuysa siyasal üzerine tahsil yapmışsa ilmi fikri vs bakımdan konuşmaya yazmaya selahiyeti varsa ne diyebiliriz ki ardullahi vasiaten dileğen dilediğini Allah'ın izin verdiği kadarıyla yapar, eleştirmemiz gereken susturmamız yazdırtmamız gereken binlerce kimse varken malum şahsa karşı böylesi büyük bir kin ve nefreti bilmem nasıl izah edeceksiniz. ayrıca malum ve mezkur şahıs hiçbir zaman filozof olduğunu ne iddia ne de ima etmiştir. nice kimseler liderliğini ilan ederken kendisine tabi olunmasını vazgeçilmez doğal bir zorunluluk olduğunu söylerken mezkur şahsa bu ifadeyi kullanmanız iftira olmuş, mezkur şahıs hiçbir zaman müddei olmamıştır. herşeye tepeden bakan cılız vs demişsiniz ama malum şahsın böyle bir derdi yok, tanımadığınız veya tanıdığınızı sandığınız veyahut da aleyhinde yalan-yanlış doğru olmayan şeyler duyduğunuz belli olan bu şahsa yukarıda sarf ettiğiniz sözler hiç de yakışık almamış. bu şahsın böyle bir derdi yok, siz hakkı bulmak için gayret edin dua edin ön yargısız hareket edin Allah cc muhakkak gösterir. yazarın yazdıklarını tasvib etmeyebilirsiniz fakat yazdığınız bu ileti uslub değil de muhteva anlam açısından son derece yanlış olmuş, hem yazarı hem de bu yazıyı ekleyeni itham edip zan altında bırakmışsınız..
Halil Necati

Post by Halil Necati »

üftade wrote:böyle ortalığa fitne tohumu saçanlara karşı söylenecek sözüm yok.zihin bulandırmaya çalışanlara sadece şunu söylüyorum, azıcık bir susun da adam desinler..
bu cümleler de aslında bana sarfedilmiş. zihin bulandırmaya çalışmakla itham edilmişim. foruma 04.08.2007'de benden daha evvel üye olmuşsunuz, eğer düzenli olarakta takip ettiyseniz beni yakından tanıyor olmalısınız, peki soruyorum size şu yazdığınız iftira değil de nedir, nasıl böyle birşey yazarsınız, kardeşliğe sığar mı, beni yeni mi tanıyorsunuz, nasıl böyle bir kanaate vardınız? insanların zihni bulansa benim elime ne geçecek, yoksa benimde mi birilerinin maşası olduğumu ima etmek istiyorsunuz? adam desinler demişsiniz, benim adamlık iddiam yok evvelce de bu tarz hakaretlere maruz kalmıştım, o zamanda demiştim adam değilim fakat kaçak dövüşen bir korkak hiç değilim.. benim adamlık iddiam yok daha ne yazabilirim ki.. hele hele başkalarının bana adam demesine hiç ihtiyacım yok.. bilakis böyle bir istek ve düşüncem olsa tam tersi şeyleri yine en güzel ben yazardım.. burada birşey yazarken konuşurken Allah için yazarım, Allah ne der, Allah razı olur mu diye yapar ve yazarım, yoksa insanlar ne der şahıslar neler düşünürler falan grup nasıl tepki verir diye; Allah için yazacağımdan dönmem.. kim ne derse desin hakkı haykırmaya devam edeceğim inşaallah.. saldısalar da dışlasalar da itham da etseler, anadolunun muhtelif yerlerinde aleyhimde propaganda da yapsalar, kardeş sandıklarımız kardeşliklerini sonlandırsalar da arayanlar aramasalar da sormasalarda ben bu davadan inşaallah vazgeçmeyeceğim, son anıma kadar hakkı savunacağım... yazıyorsam Allah için yazıyoruz şeytan-ı ahraz olmamak için kilabun nar olmamak için yazıyoruz bu böyle biline.. bilenler biliyorda işlerine gelmiyor saldırıp kaçıyorlar, çıksınlar er meydanına, gelsinler yanıma, açsınlar telefonu, hesap sorsunlar, yanlışsam hatalıysam elimden tutsunlar, hakkı göstersinler, batıldaysam döndürsünler, gıyabımda hakkı görmem için dua etsinler, yakama yapışsınlar, ne yapsınlar etsinler hakka ve hayra sevk etsinler, yüzüstü bırakıp gitmesinler.. en olmadı beni kılınçlarıyla düzeltsinler...
Halil Necati

Post by Halil Necati »

üftade wrote:maşallah demokrasiden de taviz vermiyoruz. ortalığa fitne saçmak isteyenlere her zaman cevap verecek birileri olacaktır.bugün ben yarın başkası. fesadlığı meslek edinmiş kişilerin havariliğini üstlenenler, ziyana uğrayanların ta kendileridir.bari yaltakçılık yapayım derken saygınızı bozmayın.

demokrasiden taviz vermiyoruzu anlamadım? ne kastettiğnizi açıkça yazın.. ortalığa fitne saçmak demişsiniz yine, siz müfterisiniz ve samimi de değilsiniz, yıllar evvelinde belki iki yıla yakın oldu bu forumda yazılan yazıları doğruları sırf fitne olmasın diye ben kaldırttım.. yine bir yıldan ziyade oldu fitne olmasın diye tamamen doğru ve sahih olan, hakkın ve hayrın ortaya çıkmasında yol gösterici vesile olan, sadece Allah için yazılan, aralarında benim de yazılarımın olduğu yazıları, yine ben kaldırttım, ve hiçbir zaman bildiklerimin tamamını yazmadım, gerçeği olduğu gibi ifşa etmedim, ne hakla bana kalkıpta fitne saçıcı yaftasını vuruyorsunuz, hiç mi düşünmeden yazıyorsunuz, ne hakla yazarsınız bunları, yazdıklarınızın verdiği tahribatı nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz, hemen altında fesadlığı meslek edinenlerin havarisi demişsiniz bana, yazara fesadlığı meslek edinmiş demişsiniz o ayrı bir yazı mevzu, bana da onun havarisi, benim aklım yok mu düşünme özürlüsümüyüm başkalarının mı kalemşörüyüm ne diyorsunuz, sizin maksadınız nedir ne yapmaya çalışıyorsunuz açıkca derdinizi yazın böyle iftiralarla hiçbir yere varamazsınız..
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Biz malum kimseyi Rh.A'in sağlığında da biliyor ve tanıyorduk..
Rh.A'in şehadeti ve akabindeki günlerde de takip ediyor şaşkınlıkla üzülerek seyrediyorduk olup-bitenleri..
Bilahare tereddütsüz hiç itiraz etmeden hemencecik bey'at ediverdik o cum'a günü yüzbinlerle beraber..
İlk yıl.. Babacığını biz mi şehid ettik deyivermişti bir ağabey haklı olarak..
İkinci yıl bey'atı fesh eden de yine kendisi idi.. Olmayan dersleri biz kendi kendimize tazeliyor yetmezmiş gibi başkalarınında intisab etmesine elimizden geldiğince gayret ediyorduk.. Yıllarca duyduklarımızı sağlam ve sahih rivayetleri ise hep tevil ettik durduk.. 2007 açıklamasını ise asla yapmamıştır bu yazı ona ait değildir demiştik. Kendi yazı ve konuşmalarını ise dinlemek okumak istemiyorduk. Hollanda büyükelçisine cevabı, 2006 yad konuşması ve diğerleri.. Sağduyu partisi çatısı altında işlenen manevi cinayetler, elbette biz tevil ettik.. Gönlümüz baştan beri kabullenmek istememişti, ısınamıyorduk, sürekli nefisimi kınıyor ve halime üzülüyordum.. 2009 yılında ise içimde saklı olan gönlümde gizli duran şeyleri Allah için yeri geldiğinde hakkı söylemek uyarmak batıldan döndürmek amacıyla ifşa etmeye başladım. Fakat bunları hep özelde yapmaya gayret ettim. Allah için açığa vurmadım, gizli olmasına yayılmamasına bireysel kalmasına çok büyük özen gösterdim. 2009 yılında Allah için foruma eklenen çok önemli bir linki de yine ben kaldırttım. 2010 yılı başlarından itibaren forumda bazı şeyler yazılmaya başladı, biz bu yazılanların mutlaka ihvana özel bölümde kalmasına büyük özen gösterdik ve asla forumda herkese açık olan bölümlerde hiçbir aleyhte yazıya müsade etmedik, hatta rica ettik yönetimden de malum kimseyle ilgili bölümü dahi kaldırtmadık, bütün bunlar yetmezmiş gibi herşeye rağmen ders almak isteyen kimselere elimizden geldiğince yardımcı olmaya eskisi gibi devam ettik, erzurumdan kütahyadan kırşehirden ders almak isteyenler olmuş idi forumu takip edenler bilir. Biz yazılanlar doğru olduğu halde samimi ve içtenlikle yazıldığı halde Allah için Allah'ın rızası kastedilerek yazıldığı halde, yöneticiler de razı olmadığı halde, Allah için o yazıların kaldırılmasını rica ettik ve o yazılar zaten ihvan özel bölümde olmasına rağmen kaldırıldı. Takip eden kardeşlerimiz o günleri çok iyi hatırlayacaklardır.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Fakat bu son açıklama da durum çok farklı.. Bu farkı anlatmak için de müsait olduğum ilk fırsatta yazmak isterim ayrıca, şuan vaktim müsait olmadığı için maalesef yazamıyorum.
Son açıklama üzerine ki bu açıklama iskenderpasa.com da akradyo.net de akabindeki günlerde ise Türkiye hatta dünya genelindeki genel merkezle ilgili tüm sitelerde yayınlanınca hatta hızlarını alamayıpta her daim akra'da yayınlanınca, sadece Allah rızası için, vebal altında kalmamak için, hakkı söylemek durumunda kaldığımız için, şeytan-ı ahraz durumuna düşmemek kilabun nar olmamak için, hakikatleri yazmak durumunda bırakıldık, yazarken de tüm bildiklerimizi yine yazmadık, hakaret ve saldırılar oldu onlara da cevap yazmadım bu dediklerimin hepsini de forumu takip edenler bilir nice nice iftiraları hep Allah için yuttuk fitne çıkmasın diye sükut ettik en nihayetinde de hızımı alamayıp yönetimden rica edip o yazıları da kaldırttık, ve son yazılar da forumdan böylece kaldırılmış oldu, o yazılanlar yazılmalı mıydı diye soracak olursanız; elbette yazılmalıydı, iyi ki yazıldı, az bile yazıldı, daha kapsamlı ve ayrıntılı yazılar da yazılmalıydı, hatta o yazılar aslında kaldırılmamalıydı, biz rica ettik kaldırın diye, ama görüyorum düşünüyorum ki hep yanlış yapıyorum.. kıyamıyorum, Hocamın oğludur diyorum, burada bana hakaret yağdıranlar da ihvanımdır diyorum, fakat onlar bizi her zaman çiğneyip geçiyor.. Bugün Üftade kardeşimizin yazdıklarından bu sonuca ulaştım. Bana neler neler yazmış, yazdıklarının hepsi de iftira ve beni tanıdığını da düşünüyorum, yazılarımı da bildiği halde nasıl olur da benim hakkımda bunları yazar, böyle kardeşlik mi olur, ben bu uyarıları ihvana özelde de defaatle yapmıştım fakat okunmuyor okunsa da uygulanmıyor.. Forumda evvelce nice nice yazılar yazdım ve yazıldı.. Belki çoğu yazı şuan mevcut da değil.. Derdimiz yazarlık değil.. Allah için yazdık, Allah için kaldırttık.. hepsi bu.. bu kadar.. yazılacak yazılması şart olan çok şey var amma yazmayacağım.. Evvelce yazılanları da okuyanlar okusaydı.. Bizim hiçbir iddiamız yok, isteyen istediği kimse hakkında istediğini düşünsün, evvelce yeri geldikçe Allah için yazılması gereken herşeyi yazdık, asla tekrar yazıpta vakit kaybetmeyeceğiz, fayda etmiyor okunmuyor dinlenmiyor Allah'ın rızası gözetilmiyor o zaman da benim yaptığım abesle iştigal oluyor, biz vazifemizi yaptık hakkı herşeye rağmen haykırdık, herşeye rağmen haktan taviz vermedik Allah'ın izniyle de hiçbir zaman vermeyeceğiz inşaallah.. Ardullahi vasiaten.. Allah için bedel ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz..
Halil Necati

Post by Halil Necati »

Yazılanlar kaldırıldı, tavsiyem bu konuyu daha fazla kurcalamayın, çünkü kurcalandıkça Allah için hakkı yazmaya devam edeceğiz bu böyle biline.. Kaldırılanlar da Allah için kaldırıldı.. Kimseden korkumuz yok bunu herkes bilsin, beyefendiler geliyorlar üye oluyorlar tehditler savurup gidiyorlar yağma mı var.. Susuyorsak Allah için susuyoruz.. Evvelkiler kaldırıldı ise Allah için kaldırıldı.. Yazılar kaldırıldı amma bedel ödemeye devam ediyoruz ve edeceğiz de.. Yazdıklarımızı fitne fesad için yazdığımızı iddia edenlere sesleniyorum biz Allah için bedel ödüyoruz bunu böylece bilin ve Allah'tan korkun da yazdıklarınızı düşünüp tartarak yazın.. Konuyu açarda asıl siz insanları doğal uydu olmaya zorlar hatta doğal uydu olmayanları iman üzere ölmeyebilirler diye açıktan tehdit etmeye devam ederseniz bilin ki biz Allah için susmayacağız ve yazacağız, kınayanın kınamasından inşaallah korkmayacağız, kimse kalmasa da yalnız da bırakılsak dışlansak da kovulsak da her türlü haksız muameleye ve psikolojik lince maruz bırakılsak da Allah için hakkı haykıracağız bu böyle biline..

Yazacağım çok şey var, belki yazılmalı da, fakat Allah için yazmıyorum, Allah için yazmıyorum, Allah için yazmıyorum..

Lütfen üzerimize daha fazla gelmeyin..
Post Reply

Return to “Köşe Yazıları”