Kur'an-ı Kerim'i nasıl ezberleyelim?

Bu, (öyle bir) kitaptır ki, onda hiç şüphe yoktur. O muttakilere doğru yolu gösterendir.
Post Reply
Musefmansuffe

Kur'an-ı Kerim'i nasıl ezberleyelim?

Post by Musefmansuffe »

Kur?an-ı Kerim?i, bazı sûre ve ayetleri, hatta duaları kolayca ezberlemek ve ezberlediğimizde de daha kalıcı olması için önerdiğimiz yöntemleri adım adım uygulayın.
1. Yüce Rabb?imizin sözlerini ezberlediğinizi düşünerek kalbî samimiyetinizi muhafaza edin.

2. Ezbere başlamadan önce abdest alın ve ?Ya Rabbî! Bana ezberlemeyi ve öğrenmeyi kolaylaştır? deyip samimi kalple dua edin.

3. Mümkün olduğu kadar zihninizin saf ve duru olduğu anlarda ezber yapın. Bir de zihninizi boş ve lüzumsuz şeylerden arındırdıktan sonra ezbere başlayın. Dolu kap boşalmadan içine bir şey yerleştiremezsiniz. Zihnin saf ve duruluğu için günahlardan da uzak durulmaya çalışılmalıdır.

4. Ezberlerinizi genellikle sabahın erken vakitlerinde saf ve duru zihinle yapmaya çalışın. Eğer akşam uyumadan önce çalışıp ön hazırlık yaparsanız siz uykuda iken hafızanıza kaydedildiğini fark edersiniz.

5. Şunu da unutmayın ki siz Kur?an-ı Kerim?in başına oturduğunuzda, şeytan bütün gücüyle size vesvese verecek ve ne kadar işiniz, probleminiz varsa aklınıza getirecek, sizi Kur?an?dan alıkoymaya çalışacaktır. Bu bir oyundur, sakın tuzağa düşmeyin!

6. Kararlılık gösterin. Sizdeki bu kararlılığı görünce şeytan perişan olur.

7. Rabb?imizin bir hadis-i kudside ?Kur?an?la meşgul olup da dua etmeye, bir şeyler istemeye fırsat dahi bulamayanlara, dua edip isteklerde bulunanlardan daha çok vereceğini? bildirdiğini unutmayınız.

8. Ezberlediğiniz bölümlerin yazı hattı hep aynı olsun. Çünkü gözlerinizle fotoğrafını çekmektesiniz. Hafızanıza aynı hatla kaydettiğinizde hatırlamanız daha da kolay olur.

9. Ezber yaptığınız mekan sade ve sessiz olsun. Sade bir mekanda gözlerinizi ve zihninizi meşgul edecek şeyler olmaz ve daha çabuk ezberinize yoğunlaşırsınız. Mümkünse ezberlerinizi hep aynı yerde yapın.

10. Ezber yaparken mutlaka hafif sesli okuyun. Sesli çalıştığınızda kulaklarınızdan da yardım alırsınız ve daha çabuk ezberlersiniz.

11. Harflerin mahreçlerini ve telaffuzlarını okuyuşunuzun düzgün olmasına dikkat edin. Çünkü yanlış ezberlediğinizde düzeltmek çok zor olur. Bunun için de hocanız ile çalışın. Hoca imkanınız yoksa ehil hocaların kaset ve CD?lerinden faydalanın.

12. Bir sayfayı veya sûreyi ezberlemeye başlamadan önce mahreç, telaffuz ve tecvidine dikkat ederek en az on defa yüzünden okuyun. Dinleme imkanınız varsa üç dört defa dinleyin.

13. Ezberleyeceğiniz bölümün mealini okuyun.

14. Ayetleri yüzüne okurken mümkünse sesinizi güzelleştirmeye çalışın.

15. Birinci ayeti ezberledikten sonra ezberinizden en az üç defa tekrar edin.

16. İkinci ayeti ezberleyin ve onu da üç defa tekrar edin. Sonra da her iki ayeti üç defa tekrar edin.

17. En sonunda da sayfayı ya da sureyi ezberden en az on defa tekrar ederek iyice pekiştirin. Bu pekiştirmeyi sakın ihmal etmeyin. ?Demir tavında dövülür? atasözünü hatırlayın.

18. Ezberlediğiniz yerleri namazlarınızda okuyun.

19. Kendinizi toparlayıp ezbere yoğunlaşamıyorsanız iki rekat ?hacet namazı? kılıp dua ediniz ve istiğfar okuyun.

20. Artık ezberlediniz? Sıra, ayetlerdeki kurtuluş mesajlarına kulak vermeye, üzerinde düşünmeye ve hayatınıza taşımaya gelmiştir.
Last edited by Nakşibendî on 27 Nov 2007, 17:12, edited 1 time in total.
Reason: Gereksiz renklendirme.
Toprakta gezen gölgeme toprak çekilince,
Günler şu heyûlâyı da er geç silecektir.
Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma;
Sessiz yaşadım; kim, beni, nereden bilecektir...
seyir

Re: Kur'an-ı Kerim'i nasıl ezberleyelim?

Post by seyir »

Allah(cc) razı olsun.

En kolay ezber yapmanın bir yoluda cebinize bir mp3 çalar almak. İşe gidip gelirken ve gün içinde fırsat buldukça ezber yapmak istediğiniz sureyi/cüzü döngüsel olarak sürekli dinleyip kulak aşinalığı sağlayabilir, K.Kerim den aşina olduğunuz yerleri okuyarak pekiştirebilirsiniz. Denenmiş ve çok fayda hasıl olmuştur. Yalnız kıraati düzgün bir hafız seçmeniz çok önemlidir. Ben cemaatimizdeki kıymetli bir büyüğümüze sorduğumda İsmail Biçer'i tavsiye etmişti. Ayrıyeten kendileri de bu ezber yöntemini önermişti.

Esselamualeyküm
nisanur

Post by nisanur »

Unutkanlıgı olanlara ne gibi önerıler var acaba, ben çok zorlanıyorum da ..
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
seyir

Post by seyir »

Şöyle bir bitkisel tedavi önermişler, unutkanlık için.

"Herhangi bir hastalığa bağlı olmayan unutkanlığın tedavisinde aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Günlük, çekirdeksiz kuru üzüm.
Hazırlanışı : Ayda 3 gün arka arkaya, 3 gram günlük ile birlikte 10 tane çekirdeksiz kuru üzüm yenir. Bu işlem her ay aynı şekilde tekrarlanır.
Günlük : (Buhur / Boswellia / Styrax / Frankincense / Encens /) Tropik bölgelerde yetişen "Sigala (Amber) Agaci"ndan elde edilen yağdır." (Alıntı)

Birde Ahmed Ziyâüddîn Gümüşhanevî (ks) Hazretlerinin "Mecmûat'ül Ahzab" isimli dua kitabına bakmak lazım. Bu gibi ihtiyaca yönelik bir dua o kitapta bulunabilir.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

Benim de bir hocam unutkanlık konusunda şunu demişti: şimdik insan neyle meşgul olursa o aklında kalır, ben öğrenci olduğum için devamlı ıpodda işte yasin amme tebareke hangi süreyse atıyotum dinliyorum gün boyu aklımda kalıyor.
Birde şu husus var namazlarımızda hep filden aşağıdaki sureleri değil ezbermizde olan kurandan ayetlerden okuyararak kılmaya alışmak ayrıca bu bir sünnetde yani ezberlediğimiz bir sureyi namazda da bir kaç ayet şeklinde okuyacağız.Bu yöntemleri uygularsak bence bir nebze olsun unutkanlığımız gidebilir.Bunların yanında bol bol dua etcez allahım zihnime yerleştir bu duaları die herşeyi allahu tealadan istediğimiz gibi...
nisanur

Post by nisanur »

Allah razı olsun elimden geldiğince uygulamaya gayret edeceğimden emin olunuz.
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

es-selamü aleyküm!
Herşeye kadir olan Yüce Rabbimiz! Sana hamd ve sena, efendimiz'e ve O'nun temiz âl ve ashabına salat ve selam olsun.
Rabbimiz! Hafızamızı kuvvetlendir, ilmimizi arttır ve ilmimizle amil kıl.
Muhakkak ki herşeye gücü yetensin.
Salat ve selam efendimize ve O'nun temiz âl ve ashabına, hamd ve senalar sanadır Rabbimiz!
âmin.

---------------

Rasûlullah (s.a.s.), Hz. Ali (r.a.)'nin Kur'an'ı unutma şikâyetini tedâvi etmiştir. İbn Abbas anlatır:

"Rasûlullah (s.a.s.) 'ın yanındayken âniden Ali (r.a.) geldi;
-"Anam babam sana fedâ olsun ey Allah'ın Rasûlü! Kur'an'ı unutuyor, hatırlayamıyorum." deyince,

Rasûlullah (s.a.s.):
-"Ey Hasan'ın babası, öğrendiğinde sana ve senin öğrettiklerine fayda verecek, öğrendiğini aklında tutmanı sağlayacak olan birkaç cümle öğreteyim mi?"

Ali (r.a.);
-"evet, ey Allah'ın elçisi, öğret" cevabını verdi.

Buyurdular ki :
-"Cuma gecesi gelince, yapabilirsen, gecenin son üçte birinde kalk; çünkü bu saatler şâhidlidir ve bu saatlerde yapılan duâlar kabul edilir. Kardeşim Ya'kub çocuklarına: 'Sizin için Rabbimden, sonra bağışlanma dileyeceğim' (12/Yûsuf, 98) demişti ki 'sonra' demekle 'Cuma gecesi gelince' demek istemiştir. Yapamazsan, gece yarısı kalk, onu da yapamazsan gecenin başında kalk ve dört rekât namaz kıl.
Birinci rekâtta Fâtiha ve Yâsin okursun.
İkinci rekâtta Fâtiha ve Hâ Mîm/Duhân okursun.
Üçüncü rekâtta Tebâreke('l Mufassal'ı) okursun.
Tahiyyâtı bitirince Allah'a hamdet, övgüsünü güzelce yap, bana ve öteki nebîlere salevât getir. Mü'min erkek ve kadınlar için ve senden önce iman etmiş kardeşlerine mağfiret dile. Bundan sonra şöyle duâ et:
'Ey Allah'ım! Beni yaşattığın müddetçe, günahları terketmek sûretiyle beni kayır.
Beni ilgilendirmeyen şeylerle ilgilenmekten alıkoy.
Senin râzı olduğun şeylere güzel bakmayı nasip eyle.
Ey gökleri ve yeri yaratan, celâl, kerem ve izzet sahibi Allah'ım, Ey Allah, ey Rahmân!
Senin celâlin ve vechin hürmetine, Kitabını öğrettiğin şekilde ezberlememi kalbime sağlamanı isterim.
Benden râzı olacağın şekilde onu okumamı nasip et.
Ey gökleri ve yeri güzelce yaratan, ya Allah! Ya Rahmân!
Gözümü kitabınla aydınlatmanı, dilimi kitabınla söyletmeni, kalbimi kitabınla rahatlatmanı, göğsümü kitabınla açmanı, bedenimi kitabınla hareket ettirmeni Senden isterim. Çünkü bu uğurda bana Senden başka yardım edecek, Senden gayrı bana verebilecek yoktur. Yüce ve büyük olan Allah'tan başka güç ve kuvvet sahibi olan yoktur.'

Ey Hasan'ın babası, bunu 3- 5- 7 Cuma uyguladığın zaman, Allah'ın izniyle duan şaşmaz, kabul olur."

İbn Abbas (r.a.) der ki: Yemin ederim ki Ali 5-7 Cuma geçince Rasûlullah'a, yine böyle bir mecliste geldi:
-"Ey Allah'ın rasûlü, bundan önce dört civarında âyet okuyor ve ezberliyordum. Sonra tekrar okumak isteyince unutuyordum. Bugün 40 civarında âyet öğreniyorum. Tekrar okuduğum zaman, sanki Allah'ın kitabı gözümün önünde gibi. Bir söz duyuyordum, cevap verdikten sonra unutuyordum. Şimdi sözü duyuyorum, konuştuğumda bir kelimesini bile unutmuyorum."

Rasûlullah (s.a.s.):
-"Kâbe'nin Rabbine yemin olsun ki ey Ebu'l Hasan, sen mü'minsin/buna inanıyorsun" buyurdu (Tirmizî, Deavât 5; Tâc, V/140-142).

Bu hadis-i şerife dikkat ettiğimizde, hâfıza gücümüzün artması için, O?ndan başka güç ve kuvvet sahibi olmayan Allah?ın yardımını istemek, bu konuda önemli zaman dilimlerinden ve özellikle geceden yararlanmak göze çarpıyor.

Bilindiği gibi, duâ, anlamsız bazı sözlerin dillendirilmesinden ve tekrarından ibaret değildir. Duâdaki sözlere gönlün ve düşüncenin de katılması gerekir. Ve sözlü duâdan önce fiilî duâ, eylem, yani sebeplere yapışmak da, duâ şuurundan ayrılmayacak hususlardır. O yüzden, ilmin şehri olan Hz. Peygamber?in, ilmin kapısı olan Hz. Ali?ye öğrettiği bu hâfıza duâsında namazı vesîle kılmak, namazla bilinçlenmek, zekâyı, hâfızayı namazla ve Allah?ın zikriyle cilâlandırmak vurgusu yapılmaktadır. Yine, bu hadis-i şerifte altı çizilmesi gereken eylemle duâ olarak, günahları terketmek tavsiye edilmektedir. Haramlardan uzaklaşmakla birlikte, yine mâlâyâni denilen, bizi ilgilendirmemesi gereken gereksiz teferruattan ve lüzumsuz meşgalelerden uzaklaşmak gerektiği belirtilmektedir.

İlim, daha çok bakarak, gözlem yaparak, okuyarak, yani göz ağırlıklı olduğundan gözün nûrunun korunması istenmektedir. Bu da haramlara bakmamak ve Allah?ın râzı olduğu bakışla gerçekleşecektir. Güzel, dinin güzel dediği, helâl ve meşrû gördüğüdür. Güzele bakan, güzel düşünecek, güzel yaşayacak, güzelin etkisinde kalacak, güzelden ayrılmak istemeyecektir. Güzel şeyleri, hayatı boyunca hatırında tutacak, onlardan kopmanın çirkinleşip esfel-i sâfilîn sınıfına düşmek olduğunu bilecektir. Bunun için, hadiste ?râzı olduğun şeylere güzel bakmayı nasip et? diye duâ edilmesi ve bu duâya uygun eylemde bulunulması tavsiye edilmektedir.

Unutulmaması gereken ilmin, başka kitaplarda yazılanlardan önce, Kur?an hakikatleri olduğu vurgulanmaktadır. ?Kitabını öğrettiğin şekilde onu okumamı ve ezberlememi, hâfızamda saklamamı nasip et? diye duâ istenmekte ve bu doğrultuda gayret, dolaylı yoldan tavsiye edilmektedir. Sevginin, ilginin, dikkatin merkezi olarak da gönül gösterilmekte ve bu gönlün/kalbin temiz bir kap olarak Allah?ın nûru olan ilme hazır ve onu koruyacak özellikte olmasına dikkat çekilmektedir.

Duâda geçen hitaplardan biri olan ?ey gökleri ve yeri güzelce yaratan!? ifadesi de, Allah'a, O?nun yaratıcılığına, âlemdeki nizam ve güzelliği tefekküre dikkat çekmekte, bunların ilim öğrenmede, öğrenilenleri muhâfaza etmedeki önemine değinilmektedir.

Ayrıca, ilmin ve hatırlamanın tüm organlarla ilişkisi vurgulanmaktadır: ?Gözümü kitabınla aydınlatmanı, dilimi kitabınla söyletmeni, kalbimi kitabınla rahatlatmanı, göğsümü kitabınla açmanı, bedenimi kitabınla hareket ettirmeni Senden isterim!? Bir adı da nûr olan Allah?ın kitabının nûruyla aydınlanmayan göz, ne kadar keskin olabilir? Allah?ın kitabını okumayan dil ne kadar temiz ve doğru olabilir? İçine Allah?ın kitabı yerleşmemiş zihin ve göğüs, çöp kutusu olma vasfından nasıl ve ne kadar korunabilir? İnsan, tüm davranışlarıyla Allah'a, O?nun mesajına teslim olmadan, haramlardan uzaklaşmadan, nasıl canlı kitap haline gelebilir?

İmam Şâfiî?ye atfedilen Arapça bir şiir vardır; tercümesi şöyledir:

?Hocam Vekî?ye şikâyet ettim, hâfızamın yetersizliğini,
O beni mâsiyetleri terketmeye irşâd etti.
?Çünkü ilim bir nûrdur; Allah?ın nûru ise,
Âsi kimselere, günahkârlara verilmez? dedi.?
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
seyir

Post by seyir »

ve aleyküm selam ve rahmetullah
Maşaa Allah(cc);
Allah(cc) razı olsun, ilminizi/feyzinizi arttırsın asım kardeşim(ağabeyim).
HAFZEH

Post by HAFZEH »

ALLAH cümlemizin gayretlerini arttırsın.Bende geniş bir zaman da inş sizlere KUR'AN hassalarının faydaları ile ilgili yeni bir başlıkla bilgilendirme yazacağım.ALLAH ın izniyle faydasını kat kat göreceksiniz bunda hiç şüpheniz olmasın.KUR'AN başlı başı bir şifadır :)
seyir

Post by seyir »

Esselamualeyküm.

Bir insan haftada 1 sayfa K.Kerim ezberleyebilirse ~11,5 senede hafız olur inş.

Günlük, haftalık, aylık hatta saatlik plan yapıp gündemimize K.Kerim ezberinide dahil etmeliyiz diye düşünüyorum. Arapçayı da öğrenmeliyiz ki, ne okuduğumuzu bilelim. Hocamız(rha) birçok sohbetinde bizi defalarca ikaz etmiş, uyarmış. Arapçayı öğrenin, ana dilinizi öğrenin, ne dediğinizi bilin, gafil olmayın, anlayarak ne dediğinizi bilerek dua edin, namaz kılın....

Bir müslüman olarak ve bu yolun yolcusu(inş) olarak şahsen bu konlarda kendime çok kızıyorum. Bizim gibi olanlar da kızsınlar kendilerine. Kimin kuluyuz, kimin ümmetiyiz ve kimin talebeleriyiz.

Ne yerinde dur, ne gerile. Gayrete gel, adım at rüzgara.

Esselamualeyküm.
Post Reply

Return to “Kuran”