13.KASIM.ÖZEL - TEŞEKKÜRLER

Mehmed Zahid Efendi hakkında bilgiler, hatıralar, vs.
Post Reply
asım
Kan Grubu: A (+)

13.KASIM.ÖZEL - TEŞEKKÜRLER

Post by asım »

Selamün Aleyküm!

?Nakşibendî-Mustafa Feyzî? ağabeyime kucak dolusu sevgiler gönderiyorum, dualar ve teşekkürler ediyorum.

Yüce Allah (c.c.) her birimize hakkı ve hayrı hatırlatacak, gösterecek salih dostları/arkadaşları/ahbabları nasîb eylesin. Âmin.

Önce bir tablo :
?Nakledildiğine göre Hz. Ömer (r.a.) bir Cuma günü hutbede iken sahabîlerden biri camiye giriyor. Hutbeye ara veren Hz. Ömer (r.a.) O?na geç kalmış olduğunu hatırlatıyor. O sahabî de :?Çarşıdan eve ancak gelebildiğini ve hemen abdest alarak Cuma?ya iştirak etmek üzere geldiğini? mazeret olarak söyleyince, Hz. Ömer (r.a.) : ?Allah Rasûlü?nün (s.a.v.) Cuma günü guslü emrettiğini de bilmiyor musun?? diye mukabelede bulunuyor. Geç gelen sahabî üçüncü halife olacak Hz. Osman (r.a.)?dır.

Hz. Ömer (r.a.) gibi bir zâtın, Hz. Osman (r.a.) gibi seçkin bir başka sahabî?yi ve (kendisinin de önemli bir dostunu) mahcub edecek böyle bir söz ve davranışda bulunmasının altında bir incelik ararsak :
-Cuma?ya ve camiye erken gelmeye verdiği önemi hatırlatmış olduğunu
-İnsanların bulundukları konum itibariyle, bazı hususlarda daha itinalı bir hayat ve davranış tarzı benimsemeleri ve uygulamaları gerektiğini bu sebeple
oBir işe gönül verenlerin daima diğerlerinden önde olmaları gerektiğini
oAnne, baba, ağbi, önder, reis v.s. sıfatlarla anılanların ise arkadan gelenlere örnek olacak davranış içinde olmaları gerektiğini
oTâbi olunan şahsın hayatını örnek hayat olarak benimsemek gerektiğini, bunun için de o şahsın hayatını iyi öğrenmek ve öğrendikleri ile amel etmenin gerekliliğini

vurgulamış olduğunu söyleyebiliriz. Yoksa Hz. Ömer (r.a.) gibi bir büyük zâttan böyle bir tavır çıkması yanlış anlaşılabilir. Çok yakın bir dostunu, caminin içinde ve cemaatin önünde mahcup etmesinde kötü bir niyetin ve basit bir davranışın olduğunu söyleyemeyiz.

Bir de bu olayın Hz. Osman (r.a.) ciheti var tabî ki: O da (r.a.): herhangi bir mukabelede bulunmuyor ve Hz. Ömer (r.a.) gibi sadece hak adına konuşan bir yârânın sözlerini kendisine yakışır bir olgunlukla dinliyor, kabul ediyor. Bunu çok büyük bir tevazuunun ve nefse hakim olmanın göstergesi saymak gerekir.?

?Nakşibendî ? Mustafa Feyzî? ağabeyim de bizlere hatırlatmalarda bulunuyor. Cenab-ı Hakk (c.c.) rehber edindiklerimizi ?her an? anmayı, hayatlarını ve yollarını öğrenmeyi ve o yolda dâim olmayı nasîb eylesin. Âmin.

Hayat rehberimiz Kur?ân-ı Kerîm?de :

?(Ey Rasûlüm! Uhud Gazvesi'nde sen) Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, elbette onlar etrafından dağılıverirlerdi. O halde onları affet, onlar için mağfiret dile ve (umûma ait) iş hakkında onlara danış, fakat karar verdiğin zaman, artık Allah'a güvenip dayan (onu yap). Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever.? Ve ?Muhammed Allah'ın Rasûlü'dür. Onunla beraber olan (mü'min)ler, kâfirlere karşı çok şiddetli, kendi aralarında ise çok şefkatlidirler. ? buyruluyor.

?Nakşibendî ? Mustafa Feyzî? ağabeyim de bize onlar sevgi ve şefkatinden dolayı hatırlatmalarda bulunuyor. Bazen ?söz?ün kuvveti, sarsılıp kendimize gelmemize vesile olabilir. Ama yine de ?söz?ün oldurmasına, öldürmemesine dikkat etmekte fayda var.

Hocamız, cennetmekân Mahmud Es?ad COŞAN (Rahimehullah) koca Yunus?un (rh.a.) sözünü sık sık tekrar ederdi ya :
?Söz ola kese savaşı, söz ola kestire bâşı, söz ola ağulu aşı, yaz ile bal ide bir söz.?

Belki bazı kardeşlerimiz; Muharrem Nureddin COŞAN (sellemehüllahi fi?d-dünya ve?l âhireh)?in :

?Dolayısıyla ben bu bilgiler ışığında, sevdiğimiz insanların, doğum yıldönümlerinin Hicrî Takvime göre idrâk edip kutlamanın ve dualarımızı, hediyelerimizi o günlerde arttırmanın doğruluğuna kanâat getirdim.

Babamın doğum yıldönümü Hicrî Takvim?e göre 13 Safer 1357 Perşembe günüdür. Babamın doğum günü 14 Nisan 1938 Miladi Takvim, karşılığı Hicri Takvim?de 13 Safer 1357 Perşembe gününe denk gelmektedir. 13 Safer bu yıla mahsus olarak 13 Mart gününe denk gelmiştir. Bu durum her sene değişecek ve Milâdî Takvime göre, bir sonraki yıl 11 gün geriye gelecektir. Yani, önümüzdeki sene 13 Mart?ta babamın doğumunun üzerinden 11 gün geçmiş olacak.
Bizler inşallah bundan sonra, sevdiklerimizin Hicrî Takvim?e göre doğumlarını ve önemli tarihlerini belirleyecek ve Hicri Takvim?e göre törenlerimizi düzenleyeceğiz.?

?Bu toplantının asıl gayesi olan, 70. doğum yılını kutladığımız Mahmud Es?ad Coşan Hocaefendi?nin anılmasıdır, O?nun hayırla yâd edilmesidir.

?Türkiye?de ve dünyanın belki başka merkezlerinde kendisinin doğum yılını, Hicri Takvim?e göre 13 Safer hangi Miladi tarihe denk geliyorsa kutlamayı adet haline bu seneden sonra getireceğiz inşallah.

?Aynı şekilde, cennet mekan dedem Mehmed Zahid Kotku?nun doğum tarihi yine Miladi Takvim?e göre her sene hesaplanacak ve inşallah her sene Hicri Takvime göre dedemin doğum yıldönümünü kutlayacağız. ?

sözlerini duymuş ve anmaların o günlere mahsus kılınmasına çaba ve gayret göstermek gerektiğini algılamış olabilirler ve doğru-yanlış bu mazeretlerini ifade edebilirlerdi. ?Nakşibendî ? Mustafa Feyzî? ağabeyim de belki mutmain olur, belki de yanlışlarımızı tekrar söylerdi.

Yüce Allah (c.c.) her birimize hakkı ve hayrı hatırlatacak, gösterecek salih dostları/arkadaşları/ahbabları nasîb eylesin. ?Nakşibendî ? Mustafa Feyzî? ağabeyime de hayırlı ve uzun ömürler versin (ki kendisinden bizler ve ümmet faydalansın). Âmin.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
Nakşibendî
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Kan Grubu: AB (+)

Re: 13.KASIM.ÖZEL - TEŞEKKÜRLER

Post by Nakşibendî »

Ve aleyküm selam!

Pek muhterem Asım Beyefendi; şu küçük espriye de dikkatinizi çekmek istiyorum:
Akra FM - Dün akşamki sohbet (13 Kasım 2007): Mehmed Zahid Kotku ve Tasavvuf

İlginiz ve açıklamanız için teşekkür ederim.

Mustafa FEYZİ
Yönetime göndermek istediğiniz mesajlar için: [email protected] adresini kullanabilirsiniz.
asım

Post by asım »

Nakşibendi wrote:Ve aleyküm selam!

Pek muhterem Asım Beyefendi; şu küçük espriye de dikkatinizi çekmek istiyorum:
Akra FM - Dün akşamki sohbet (13 Kasım 2007): Mehmed Zahid Kotku ve Tasavvuf

İlginiz ve açıklamanız için teşekkür ederim.

Mustafa FEYZİ
Allah (c.c.) razı olsun.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
afa255
Kan Grubu: B (+)

Post by afa255 »

selamunlaykum
muhterem kardeslerım
bence bu tartışma yada tartışma değilde fikir teatisi bir teferruattır ve anma aslında bir merasimdir.Asıl olan onları daima kalbimizde yaşatmak ve her an onların sevgisiyle dolu olabilmektir.Bu duygulardan yoksun olarak bir kere değil, senede bin kere de ansak fayda hasıl olmaz.Mesele bundan ibaret olsa gerek her iki kardeşimize de sevgilerimi sunarım aflarına sığınırım.selamunlaykum
asım

Post by asım »

afa255 wrote:selamunaleykum
muhterem kardeslerım
...Asıl olan onları daima kalbimizde yaşatmak ve her an onların sevgisiyle dolu olabilmektir. Bu duygulardan yoksun olarak bir kere değil, senede bin kere de ansak fayda hasıl olmaz. Mesele bundan ibaret olsa gerek her iki kardeşimize de sevgilerimi sunarım aflarına sığınırım. selamunaleykum
ve aleyküm selam!
Estağfirullah.
Allah (c.c.) razı olsun.
Post Reply

Return to “Mehmed Zahid Kotku Rh.A”