İnternete bayan fotoğrafı konulmasının hükmü

Post Reply
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

İnternete bayan fotoğrafı konulmasının hükmü

Post by Zeyneb Büşra »

SA

Acizane burada bir soru yöneltmek istiyorum:
Bir bayanın adı, kimliği, hiçbir bilgisi belli olmayacak şekilde internete fotoğrafını koyması ve de bu fotoğrafın kadın erkek herkes tarafından görülmesi uygun mudur?
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: İnternete bayan fotoğrafı konulmasının hükmü

Post by Abdüllatif »

Kadının bütün vücudunun avret olup olmadığı hususu da mezhepler arasında ihtilaflıdır. Şafiî ve Hanbelî mezheplerine göre kadının istisnasız tüm vücudu avret kabul edildiği halde Hanefî ve Malikîmezheplerinde eller ve yüzün fitne korkusu olmadığı takdirde avretolmadığı belirtilmiştir. (Kitabu'1-Fıkh âlâ Mezâbili'l Erbaa 1/192. Sâbûnî, Tefsirû Ayât'il-Ahkâm c. 2. s. 381)

İnternette fotoğraf yayınlamak ise fitneye "Hey fitne, gel ben buradayım!" demektir...

Yukarıdaki alıntıya göre, el-cevab: Caiz değildir.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mnctosman

Post by mnctosman »

benim de fikri ve inancım bunun uygun olmayacağı şeklindedir.
nisanur

Post by nisanur »

Bu konuyla alakası yok ayrı bir konu açmamak için şunu sormadan gecemıyecegım, örtuyu omuzlara almakta zor mu, ve örtuyu sadece boyna bağlamak diye bir şey var mı, şimdi nerdeyse bütün bayanlar sanki bu hal herkese farzmıs gıbı ayette belirtilen seyi gözardı edıyor yada nefse kolay geldiği içinmidir nedir sıkma baş biçimiyle örtünuyor??
Dinle neyden duy neler söyler sana
Sızlanır hep ayrılıklardan yana
Kestiler sazlık içinden der beni
Dinler ağlar hem kadın hem er beni...
Yılmaz Haksöyler

Post by Yılmaz Haksöyler »

lale_zar wrote:yada nefse kolay geldiği içinmidir nedir sıkma baş biçimiyle örtünuyor??
Belki de o şekilde güzel olduklarını zannediyorlar... Bir erkek olarak söylüyorum: İĞRENÇ ve daha çok dikkat çekici oluyorlar.
nisanur

Post by nisanur »

Sayın yılmaz kardeşim evet güzel gözukuyorar, ama örtü güzelliği örtmek için değilde nedir?tezatlık burda başlıyor, örtü güzelliği örtmek ve haram bakışlardan korunmak için değil mi??
Yılmaz Haksöyler

Post by Yılmaz Haksöyler »

lale_zar wrote:Sayın yılmaz kardeşim evet güzel gözukuyorar, ama örtü güzelliği örtmek için değilde nedir?tezatlık burda başlıyor, örtü güzelliği örtmek ve haram bakışlardan korunmak için değil mi??
Bir yanlış anlama var galiba.. Ne güzeli; iğrenç oluyorlar iğrenç...
Daha dikkat çekici oluyorlar dedim; dikkat çekicilik, güzellik değildir. ;)

Başörtüsü cinsel güzelliği örtüyor; ama başı kapalı bayanlar, açıklardan çok çok daha asil oluyorlar.
nisanur

Post by nisanur »

Bana göre ya da pek kişiye göre güzel oluyorlar demek istedim, size göre iğrenç durabilirler, ama arz taleb meselesi gibi bu konu, demek ki bir beğenilme var ki bayan kardeşlerimde bu konuda patlama var .. Ayrıca ,güzel olmak degıl ,Allah'ın rızasını gözetmek varken.. Bütün işlerde O'nun rızasını gözetmek dileğiyle ..
mhysr

Post by mhysr »

PEYGAMBER EFENDİMİZ (SAV) BUYURUYORKİ: insan kaşısındakine bir kere bakabilir. ikincide şehvete dönüşe bilir Allah korusun. bu yüzden güzel olmak amaçlı karşı cinsin dikkatini çekmek çok kötü olsa gerek.mahrem yerlerini ört ve güzelliği at bir kenera fıkıh bölümünde .M.E.C HOCA EFENDİ tesettürü anlatıyor oraya bi bakalım. :ugeek:
lale_zar wrote:Sayın yılmaz kardeşim evet güzel gözukuyorar, ama örtü güzelliği örtmek için değilde nedir?tezatlık burda başlıyor, örtü güzelliği örtmek ve haram bakışlardan korunmak için değil mi??
herşey bir gün bitecek ve biz gözümüzü ahirette açacagız hazırlığımız tam mı?
Post Reply

Return to “Fıkıh”