Secde-i Sehv

Post Reply
master
Kan Grubu: B (+)

Secde-i Sehv

Post by master »

Assalamu alaykum

Namazda hatalık secdesi niçin "attahiyat"dan sonra yapılır? Yani secde-i suhuv'un yapma sekli nereden kaynaklanıyor?
Türkçe benim için yabancı bir dildir.
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Re: Secde-i suhuv

Post by Abdüllatif »

Ve aleyküm selam!

Namazda neden salli barik okuruz, secdede neden Subhane rabbiye'l-ala deriz, rukuda neden subhane rabbiyel azim derim, rükün aralarında neden tekbir alırız, neden namaz sonunda selam veririz, .....................

Bunlar hadisi şeriflerle bildirilen şeyler. Nedenini Allah bilir...
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
master

Post by master »

Tam orasini ariyorum. Iste o hadisleri verirmisiniz?
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Bknz: Kütübü Sitte, ve sair hadis kitapları...
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

master

Post by master »

http://www.enfal.de/kutub/namaz.htm wrote:2730 - İbnu Mes'üd (radıyallalhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Namaz kılarken üç mü kıldım dört mü kıldım diye şüpheye düşersen,eğer zann-ı gâlibin dört ise hemen teşehhüd yap, sonra sen daha otururken ve selam vermemişken iki secde daha yap; sonra aynı şekilde teşehhüd oku, sonra selam ver."

Ebu Dâvud, Salât 198, (1028).

Ebu Dâvud der ki: "Bu, İbnu Mes'ud'dan rivayet edilmiştir. Alimlerden kimse bunu Resulullah 'a nisbet etmedi. ''

2734 - Bir rivayette şöyle gelmiştir: "(Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) öğle ve ikindi namazlarından birini iki rek'at kılmıştı. -Muhammed İbnu Sîrîn der ki: "Zann-ı gâlibime göre bu, ikindi namazı idi. Sonra selam verdi.Sonra mescidin ön kısmındaki kütüğe gitti. Elini üzerine koydu, (yüzünde öfke okunuyordu). Cemaatte Hz. Ebu Bekr ve Hz. Ömer de vardı. Bunlar, (namazda yapılan eksiklikten) Efendimize söz etmekten (hicab edip) korktular. Cemaatin çabuk çıkanları:

"(Ey Allah'ın Resûlü!) namaz kısaldımı?'' diye sordular. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın Zülyedeyn dediği bir zât da:

"Ey Allah 'ın Resûlü! Namazmı kısaldı, siz mi unuttunuz? '' dedi.

"Ne ben unuttum, ne de namaz kısaldı" cevabını verdi. Ama Zülyedeyn tekrar:

"Hayır (farkında değilsiniz), unuttunuz!'' (dedi). Bunun üzerine aleyhissalâtu vesselâm kalktı iki rek'at daha kıldı, sonra selam verdi. Sonra tekbir getirdi, tıpkı diğer secdeleri gibi -veya biraz daha uzun olmak üzere- (sehiv için) secde yaptı, sonra başını kaldırdı tekbir getirdi, sonra başını koydu tekbir getirdi, peşinden önceki secdesi gibi veya daha uzun- (sehiv için ikinci defa) secde etti, sonra başını kaldırdı ve tekbir getirdi, (oturup teşehhüd okudu ve selam vererek namazı tamamladı). ''

Ebu Dâvud, Salât 195, (1008).
Hanefiylerin delili şu hadisler midir?
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

şeklinden ziyade nerelerde secde-i sehiv ne zaman gerekir esas onu bilmek lazım ,şekli açık seçik nasslarla(sünnette) belli.ettehıyattü okunduktan sonra yapılır ,bu konuda delilide kendiniz koymuşsunuz master bey ,anlamakta sıkıntı çektiğiniz bir husus mu var onu belirtirseniz.

bu konularda bizde ilmihal ve fıkıh kitaplarını okuyarak biliyoruz ,imamların ve mezheplerin delili ve illi sebebini ne derecede aldıkları,hadisleri nasıl değerlendirip içtihat yaptıkları konusu baya derin mevzulardır.bu konuyla ilgili çok ayrıntılı yazılar yazılamayabilir.zaten önemli olan sonuç ve değişmeyeceğine göre siz içinizi ferah tutun ,bilinen şekliyle secde-i sehiv yapmaya devam edin.
Leyla Hanne

Post by Leyla Hanne »

S.a kardeşim eğer elinde Ömer Nasuhi Bilmen in Büyük İslam ilmihali varsa sayfa 181den ititbaren bu konuya geniş bir şekilde yer verilmiş( yeni basımlarda bir kaç sayfa ileri yada geri olabilir.)
master

Post by master »

mehmetemin bey,

Aynan soylediginiz gibi bana "imamların ve mezheplerin delili ve illi sebebini ne derecede aldıkları,hadisleri nasıl değerlendirip içtihat yaptıkları" gerekiyor. Zaten Ilmihal kitaplarindan sonuclarini okuyup ogrenmisizdir. Benim yasadigim yerde secde-i sehiv baska turlu yapiliyor, benim yaptigim sekli bid'at diyorlar. Onun icin imamlarin delilleri gerekiyorki, bid'at olmadigini anlatabilsem...
mehmetemin

Post by mehmetemin »

acaba sizin olduğunuz yerde nasıl yapılıyor secde-i sehiv onuda bilebilirsek.veya hangi mezhep tatbik ediliyor.
master

Post by master »

mehmetemin wrote:acaba sizin olduğunuz yerde nasıl yapılıyor secde-i sehiv onuda bilebilirsek.
namazin en sonunda ikki secde ve selamla.
mehmetemin

Post by mehmetemin »

bizde aynı şekli uyguladığımıza göre acaba problem nerde ben anlamadım.neresi bidat görülüyor .çok açıklayıcı yazmıyorsunuz.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:bizde aynı şekli uyguladığımıza göre acaba problem nerde ben anlamadım.neresi bidat görülüyor .çok açıklayıcı yazmıyorsunuz.
Anladığım kadarıyla, namazın sonunda selam vermeden önce 2 secde yapıp selam veriyorlar. Yani 2 secdeden sonra bir şey okumadan.. Doğru mu anladım acep?
mehmetemin

Post by mehmetemin »

araştırma yaptım şu ara fıkıh kitabından

hanefi mezhebi ettehıyyatü okunduktan sonra selam sonra secdeleri yapıp salli barik okunup yeniden selam vermek suretiyle yapılıyor.
şafii ve hanbeliler ettehıyyatü salli barik okunduktan sonra selamdan önce secde yapıp namazı bitiryorlar ,bu mezhep içtihadında selam verildiği an namazın son bulduğu kabul edildiği için 2 selam uygulanmıyormuş
maliki mezhebinde durum ise eğer namazda bir fazlalık meydana getiriyor ise sehiv secdesi selâmdan sonra yapılır; eğer namazda bir eksiklik meydana getiriyor ise selâmdan önce yapılır. Meselâ namazda bir secdeyi fazla yapmak durumunda sehiv secdesi selâmdan sonra yapılır gibi bir uygulama varmış.

hülasa mezhepler arasında uygulamayı öğrendikte master bey siz çevrenize ben hanefiyim diyin,sünni mezhepler arasındaki içtihat farklılıkları pek bidat olarak nitelendirilmez ,ama etraf biraz anlayışsızsa artık ikna etmek size kalıyor.
seyir

Post by seyir »

Esselamualeyküm kardeşlerim,
İlmihal bilgileri formumuz fıkıh bölümü içerisinde mevcuttur.
Bilginize..
http://gucduvani.com/forum/viewtopic.ph ... =788#p1788
Post Reply

Return to “Fıkıh”