Yeni YÖK Başkanı

Türkiye gündemi, önemli haberler, duyurular, siyasi ve dini gelişmeler...
Post Reply
Abdüllatif
Kan Grubu: AB (+)

Yeni YÖK Başkanı

Post by Abdüllatif »

Image

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görevi sona eren Erdoğan Teziç'in ardından YÖK Başkanlığına, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ı atadı.

YÖK'ün kuruluşundan bu zamana 5. Başkanı olan Yusuf Ziya Özcan Kimdir?

Prof. Özcan, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve ODTÜ'de sosyolog olarak görev yapıyordu.

Özcan, aynı zamanda Ankara merkezli düşünce araştırma kuruluşu olan U.S.A.K.'ın (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı ve UHP'nin (Uluslararası Hukuk ve Politika dergisi) Yazı Kurulu üyesi.

Prof. Özcan lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı. Prof. Özcan yine aynı alanda yüksek lisans ve doktora eğitimini de ABD'deki Chicago Üniversitesi'nde yaptı.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan çok sayıda kitap ve makalenin yazarıdır.

YÖK Başkanlığı'na 8 Aralık 2003 tarihinde atanan Prof. Dr. Erdoğan Teziç, görev süresini 8 Aralık'ta tamamlamıştı.
Vay, yüz bin vay kim dildardan ayrılmışam
Fitne–çeşm ü sahir u hunhardan ayrılmışam
Bülbül-i şûride em gülzârdan ayrılmışam
Kimse bilmez kim ne nisbet yârdan ayrılmışam!
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Re: Yeni YÖK Başkanı

Post by mehmetemin »

çok tanınan bir akademisyen değil icraatlarını takip edeceğiz.ama çok fazla birşeyler beklemediğimi söylemeliyim.başörtüsü konusunda falan bir açılım olacağını sanmıyorum.sadece önceki başkanların aksine üslup yumuşar,ve tarafçılık son bulabilir.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

mehmetemin wrote:çok tanınan bir akademisyen değil icraatlarını takip edeceğiz.ama çok fazla birşeyler beklemediğimi söylemeliyim.başörtüsü konusunda falan bir açılım olacağını sanmıyorum.sadece önceki başkanların aksine üslup yumuşar,ve tarafçılık son bulabilir.
İnşaallah hayırlısı olur.
Üniversitelerin tek sorunu başörtüsü değil. Bunu da çok iyi biliyoruz. Bilimsel bir atılım lazım. Torpiller, şunlar bunların önüne geçilmeli.

Üniversitelerin kalitesi yükselmeli.
sufi
Kan Grubu: B (+)

Post by sufi »

Öncelikle inşaallah en hayırlısı olur...

Kendisi fazlaca meşhur olmamakla beraber popüler gençliğin gözde sitesi ekşi sözlükte kendisi ile ilgili epey olumlu yorum mevcuttur.

Soner Yalçın jet hızı ile sayın Özcan'ın nurcu olduğuna ve tarikat bağlantıları bulunduğuna dair bir yazı kaleme almıştır.

Kendisi için ayrım yapmaksızın öğrencilere "babalık" yapan bir hoca denmektedir.

Bakalım zaman nelere gebe...
dergah
Kan Grubu: B (+)

Post by dergah »

esselamu aleyk.

MAYASI takva ile yoğrulmamış olmanın zararlarını YÖK başkanının geçenlerde gazetelere yansıyan söyleminden idrak ediyoruz.imam hatiplere 'şu zıkkımlarıda gerekirse kaldıralım diyen'gaflette,hıyanette olan bir insan olduğunu teessürle öğrendik.allah doğru yola ^^HAK-yol^^ a eriştirsin... :cry:
asım
Kan Grubu: A (+)

Post by asım »

mcdervish wrote: ....imam hatiplere 'şu zıkkımlarıda gerekirse kaldıralım diyen'gaflette,hıyanette olan bir insan olduğunu teessürle öğrendik.
YÖK Başkanı Özcan'dan 'zıkkım' açıklaması
20 Haziran, 2008 19:27:00 (TSİ)

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Milletvekili Muharrem İnce ile yaptığımız sohbet sırasında 'bütün bunları imam hatiplerin önünü açmak için yapıyorsunuz' ifadesi üzerine, sözlerim belli meslek liselerine yönelik olmayıp, sorunun kendisine yönelik bir vurgu niteliğindedir'' dedi.

Özcan, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Milletvekili İnce ile mesleki ve eğitim problemleri ile katsayı üzerine TBMM'deki sohbetleri sırasındaki sözlerinin bazı basın yayın kuruluşlarınca "abartılarak, kastı aşan tarzda ve maksadının tersi anlamında" verildiğini ifade etti.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bir yanıyla toplumda kutuplaşmayı tahrik eden, öbür yanıyla da Türk sanayi ve iş dünyasını, nitelikli insan gücünü zaafa uğratan katsayı uygulamasını rasyonel ve bilimsel dayanaktan yoksun, haksız bir uygulama olarak gördüğüm için bu haksızlığa maruz kalan insanlarımızı incitmek niyetim asla söz konusu olamaz.

Milletvekili İnce ile yaptığımız sohbet sırasında 'bütün bunları imam hatiplerin önünü açmak için yapıyorsunuz' ifadesi üzerine, sözlerim belli meslek liselerine yönelik olmayıp, sorunun kendisine yönelik bir vurgu niteliğindedir.

Ne şahsımın ne de YÖK'ün ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları hakkında bir önyargıya sahip olmaları mümkün değildir. Bütün kurumlar, milletimizin ve devletimizin kurumlarıdır.

Şahsımın ve YÖK'ün tüm kurum ve kuruluşlara olduğu kadar tüm eğitim-öğretim kurumlarımıza aynı mesafede olduğu ve bunun aksini düşünmenin YÖK genel amaç ve hedefleri ile bağdaşmasının mümkün olmadığı da açıktır.

Buna karşın, mesleki ve teknik eğitimin problemlerinin çözümüne ilişkin projeler gündeme geldiği her durumda, imam hatip liselerinin öne sürülmesi mesleki ve teknik eğitimin birikmiş acil sorunlarının çözümüne set çekmektedir."

Katsayı sorununun ortaya çıkardığı nitelikli insan gücü yetersizliği nedeniyle sanayi ve iş dünyası ile ilgili sivil toplum örgütleri, mesleki ve teknik eğitim alanında eğitim projeleri başlatmak durumunda kaldıklarını kaydeden Özcan, "YÖK'ün üniversitelerin birikmiş ve ortaya çıkan sorunlarını çözmek üzere Türkiye'nin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda dünya ve AB perspektifini göz önünde tutan bir vizyon içinde yükseköğretim stratejisi geliştirme ve uygulama çabası içinde olduğunu" belirtti.

Özcan, amaçlarının uluslararası ölçekte tanınan yükseköğretim kurumlarına sahip olmak, bir ucunda özgürlük ve özerklik, öbür ucunda saydamlık, hesap verilebilirlik ve kalite güvencesi bulunan bir denge üzerinde yürüyen 21'inci yüzyıl üniversite sistemini kurmak olduğunu kaydetti.
"Biz herkese hüsn-ü zan eder, kimsenin aleyhinde bulunmayı sevmeyiz. Rahmetli babamdan aldığım ders şudur ki: Oğlum "herkes iyi, ben yaman, herkes buğday, ben saman" de ve öylece kabul et." Mehmed Zâhid KOTKU (Rh.A.)
mehmetemin
Kan Grubu: 0 (+)

Post by mehmetemin »

şahsen bende kasıtlı söyelemediğini düşünüyorum,üslup hatası yapmış diye düşünüyorum.
Halil Necati

Post by Halil Necati »

mcdervish wrote:esselamu aleyk.

MAYASI takva ile yoğrulmamış olmanın zararlarını YÖK başkanının geçenlerde gazetelere yansıyan söyleminden idrak ediyoruz.imam hatiplere 'şu zıkkımlarıda gerekirse kaldıralım diyen'gaflette,hıyanette olan bir insan olduğunu teessürle öğrendik.allah doğru yola ^^HAK-yol^^ a eriştirsin... :cry:
Ve a s

"mcdervish" kardeşimiz önemli bir noktaya temas etmişler..
Zeyneb Büşra
Genel Yetkili
Genel Yetkili

Post by Zeyneb Büşra »

Ne kadar üslup hatası olmasını dilesek de altında bu şahsın İmam hatiplere nasıl baktığını yansıtan bir durumu sezebiliyoruz. Demek ki bakış açısı bu, şahsın.
Abdüllatif

Post by Abdüllatif »

Zeyneb Büşra wrote:Ne kadar üslup hatası olmasını dilesek de altında bu şahsın İmam hatiplere nasıl baktığını yansıtan bir durumu sezebiliyoruz. Demek ki bakış açısı bu, şahsın.
İlahiyatlarda yüzde bilmem kaç yüz kontenjan artışı yapan bir kişinin bu zihniyete sahip olduğunu düşünmüyorum.
Post Reply

Return to “Türkiye”